Become A Member Event Registration
Close Menu

2019 Chicago Student Invention Convention Winners

Posted: April 10 2019 by Paul Kitti

Kindergarten through 8th grade student inventors honored at the 7th annual Chicago Student Invention Convention, out of 3,500 students who took part in 2019 program

 

CHICAGO – April 6, 2019 – Student inventors from across the Chicago region in grades K-8 competed for top honors at the 7th annual Chicago Student Invention Convention.  The event culminated a 10-week invention curriculum that was delivered to 3,500 students at 45 schools, youth centers, and library branches to encourage creativity, problem-solving, and innovation.

 

At an event attended by over 1,000 people at Illinois Institute of Technology’s Hermann Hall, finalists were identified to compete at the National Invention Convention and Entrepreneurship Expo, held at the Henry Ford Museum of American Innovation in Dearborn, Michigan.

 

“I would like to congratulate all of the state-finalists involved in this year’s event,” said Mitch Hufnagel, Program Manager for the Chicago Student Invention Convention. “I commend all of our student winners for their tremendous prototypes and adherence to the Invention Process.”

 

2019 Chicago Student Invention Convention honorees included:

Kindergarten – 2nd grade:

First place: 1st grade, Jaiah Gosa and Kailey McGuire, from Lenart Regional Gifted Center, with Kids Fun Portable Sink

Second place: 1st grade, Aniya Relf, from Lenart Regional Gifted Center, with The Two-sided Expo Marker

Third place: 1st grade, Wale Shelton, from Chicago Youth Centers Lawndale, with Headphones

Honorable mention: 2nd grade, Clayton Jackson Jr., from Chicago Youth Centers Lawndale, with Cell Phone Hat Pocket Holder

Honorable mention: 2nd grade, Samaria McCullough and Jocelyn Jones, from Chicago Youth Centers South Shore, with Glitter Bed Alarm

Honorable mention: Kindergarten, Asha Patel, from Lenart Regional Gifted Center, from Teeter-Totter for One Person

 

3rd grade:

First place: Molly Boven, from Lenart Regional Gifted Center, with Glovie Lovie

Second place: Lucy Kolody, from Skinner West, with Hallway Helper

Third place: Sonya Tendulkar, from Skinner West, with Bring It!

Honorable mention: Henry Antoniewicz and Colin Sherman, from Pulaski International School, with Polar Grip

Honorable mention: Shlok Sriwastava, from Skinner West, with Home Plant Saver

Honorable mention: Kalista Ramos, from Skinner West, with Bunk Book Holder

Honorable mention: Kayleigh Lim, from Skinner West, with Astro Bow

 

4th grade:

First place: Malia Guerrero, from Suder Montessori, with Sub-a-dub-dub

Second place: Paityn Lanum, from Lenart Regional Gifted Center, with The Oval Office Cleaner

Third place: Daijon (DJ) Survillion, from SparkShop, with Clean Fun

Honorable mention: Liana Tobar and Jaysalie Cortes, from Pulaski International School, with The Helper 2019

Honorable Mention: Jack Barnes and Lincoln South, from Pulaski International School, with The Inferno Boot

Honorable Mention: Frances McClure and Vienne Hensel, from Pulaski International School, with EverFresh

Honorable mention: Giada Chavez and Mariah Patton, from Jungman Elementary, with The Friendly Bag

 

5th grade:

First place: Nyah Sydnor, from Lenart Regional Gifted Center, with Sauce Saver

Second place: Nicolas Tarrat and TyQuan Leverson, from Jungman Elementary, with The Snappable Glasses

Third place: Cayleigh Maxwell and Danielle Lam, from Andrew Jackson Language Academy, with Garbage to Garden

Honorable mention: Scarlett Toon and Riley Jacobsen, from Blaine Elementary, with Lemonaser

Honorable mention: Charlotte O’Halloran and Helen Long, from Blaine Elementary, with Dog Perfume

Honorable mention: Sage Tenfelde and Anabelle Yong, from Andrew Jackson Language Academy, with Magno Holder

Honorable mention: Harper Danby, from Andrew Jackson Language Academy, with Honeycomb Towel Holder

 

6th grade:

First place: Grace Brown and Eve Partridge, from Quest Academy, with Hungry Fish

Second place: Mikhail Montesinos-Acosta, from Suder Montessori, with The Snow-Mobile

Third place: Evie Dorfman and Joey Gelfond, from Nettelhorst Elementary, with The Perfect Pup

Honorable mention: Ivy Frater and Braeden Malayter, from Nettelhorst Elementary, with The Saxophone Surmount

Honorable mention: Anthony Safanov, from Quest Academy, with Lego Idea Generator

Honorable mention: Lilah Green, from Blaine Elementary, with The M.I.M. (Magnetic Ice Melter)

Honorable mention: Isabella Laporta-Echeverria and Carly Braverman, from Nettelhorst Elementary, with the ICU Phone Case

 

7th grade:

First place: Luis Miguel Garcia and Anzar Ebrahim, from Sauganash Elementary, with Pocket Charger

Second place: Stephanie Jiang and Maddison Zaninovic, from James Ward Elementary, with Color Corrector

Third place: Jhonas Beltran and Shirley Garcia, from Jungman Elementary, with The Shelf-Dropping Locker

Honorable mention: Brady Seaburg, from Quest Academy, with Anti-Pickpocketing Device

Honorable mention: Elsa Voss and Charlotte Price, from Sauganash Elementary, with BunHead Hat

Honorable mention: Sophia Silvercase and Alice Queiroz, from Nettelhorst Elementary, with The Protection Connection

 

8th grade:

First place: Ray Beck, from Nettelhorst Elementary, with The Master Caster (TMC)

Second place: Alisa Ratasuk and Nicole Lee, from Quest Academy, with Flashlight Slippers

Third place: Mia Lindgren, from Blaine Elementary, with Beauty Call

Honorable mention: Megan Hunter and Sam Cipriani, from Lenart Regional Gifted Center, with S.A.T.A.H. lite

Honorable mention: Kimberly Morton, from Marquette School, with Baggy helper

Honorable mention: Alberto J. Ramirez, from Blaine Elementary, with CSAOA: Easy Cabling

Honorable mention: Ethan White and Diego Salgado, from Galileo Academy, with Guidelight

 

Energy Industry Award:

First place: 7th grade, Aanya Sahu and Florian Halimi, from Quest Academy, with ChargAir

Second place: 6th grade, Lucas Stuckey and Zachary Deutsch, from Blaine Elementary, with Solar-Powered Flashlight Shoe

Third place: 4th grade, Teddy Barnes and John Barthel, from Pulaski International School, with The Heat Sleeper

 

Overall Award Winners:

First place: 8th grade, Morgan New and RuiHong Lee, from Lenart Regional Gifted Center, with Zero Risk

Second place: 6th grade, Vivian Chanquin, from Suder Montessori, with WARMZ-SACK

Third place: 6th grade, Leslie Iniguez and Zharia Montgomery, from Prieto Math & Science Academy, with The Autocover

 

National Qualifiers:

8th grade, Morgan New and RuiHong Lee, from Lenart Regional Gifted Center, with Zero Risk

6th grade, Vivian Chanquin, from Suder Montessori, with WARMZ-SACK

6th grade, Leslie Iniguez and Zharia Montgomery, from Prieto Math & Science Academy, with The Autocover

7th grade, Aanya Sahu and Florian Halimi, from Quest Academy, with ChargAir

6th grade, Lucas Stuckey and Zachary Deutsch, from Blaine Elementary, with Solar-Powered Flashlight Shoe

4th grade, Teddy Barnes and John Barthel, from Pulaski International School, with The Heat Sleeper

8th grade, Ray Beck, from Nettelhorst Elementary, with The Master Caster (TMC)

7th grade, Luis Miguel Garcia and Anzar Ebrahim, from Sauganash Elementary, with Pocket Charger

6th grade, Grace Brown and Eve Partridge, from Quest Academy, with Hungry Fish

5th grade, Nyah Sydnor, from Lenart Regional Gifted Center, with Sauce Saver

4th grade, Malia Guerrero, from Suder Montessori, with Sub-a-dub-dub

3rd grade, Molly Boven, from Lenart Regional Gifted Center, with Glovie Lovie

1st grade, Jaiah Gosa and Kailey McGuire, from Lenart Regional Gifted Center, with Kids Fun Portable Sink

6th grade, Mya Hardamon, from Nettelhorst Elementary, with The Bottle Bungee

7th grade, Stephanie Jiang and Maddison Zaninovic, from James Ward Elementary, with Color Corrector

6th grade, Mikhail Montesinos-Acosta, from Suder Montessori, with The Snow-Mobile

6th grade, Evie Dorfman and Joey Gelfond, from Nettelhorst Elementary, with The Perfect Pup

5th grade, Nicolas Tarrat and TyQuan Leverson, from Jungman Elementary, with The Snappable Glasses

3rd grade, Lucy Kolody, from Skinner West, with Hallway Helper

5th grade, Cayleigh Maxwell and Danielle Lam, from Andrew Jackson Language Academy, with Garbage to Garden

5th grade, Scarlett Toon and Riley Jacobsen, from Blaine Elementary, with Lemonaser

3rd grade, Sonya Tendulkar, from Skinner West, with Bring It!

7th grade, Jhonas Beltran and Shirley Garcia, from Jungman Elementary, with The Shelf-Dropping Locker

5th grade, Charlotte O’Halloran and Helen Long, from Blaine Elementary, with Dog Perfume

7th grade, Brady Seaburg, from Quest Academy, with Anti-Pickpocketing Device

8th grade, Alisa Ratasuk and Nicole Lee, from Quest Academy, with Flashlight Slippers

6th grade, Ivy Frater and Braeden Malayter, from Nettelhorst Elementary, with The Saxophone Surmount

4th grade, Paityn Lanum, from Lenart Regional Gifted Center, with The Oval Office Cleaner

7th grade, Elsa Voss and Charlotte Price, from Sauganash Elementary, with BunHead Hat

 

About Chicago Innovation
Chicago Innovation was established in 2002 as the Chicago Innovation Awards, an annual ceremony to celebrate the most innovative products and services in the Chicago region. The organization has evolved into a year-round series of events and activities designed to educate, connect and celebrate innovators in the Chicago region. The organization’s expansion includes the Chicago Student Invention Convention to empower Chicago’s youth to be innovators, the Chicago Innovation Women Mentoring Co-op to support female innovators, a Corporate Match-Making program to connect large corporations with emerging start-ups, an Innovation MBA in partnership with IIT that offers real-world experiential learning and $10,000 scholarships, the Chicago Neighborhood Awards to promote innovation in Chicago’s diverse neighborhoods, and Ageless Innovators, an inter-generational co-mentoring program. For more information, visit www.chicagoinnovation.com. To follow Chicago Innovation on social media, find it on Twitter (@Chi_Innovation) or Facebook (Chicago Innovation).

Stay in the know on events &
news for Chicago innovators

Sign up to discover upcoming events and read the latest news about Chicago's innovators.

site by simple edge